blog

    Kritiek uit praktijk leidt tot verbeterd wetsvoorstel concurrentiebeding

    3 min leestijd09 jul 2026

    Minister Vijlbrief heeft onlangs het wetsvoorstel modernisering concurrentiebeding naar de Raad van State gestuurd. Hierin staan belangrijke aanpassingen ten opzichte van het oorspronkelijke voorstel. De wijzigingen komen onder andere voort uit kritische inbreng tijdens de internetconsultatie. De wetgever heeft hiervan diverse suggesties overgenomen. Dit is een positief signaal dat het maatschappelijk debat serieus wordt genomen.

    Pascal Besselink

    advocaat

    Bekijk meer

    Concurrentiebedingen vaak misbruikt

    Concurrentiebedingen worden momenteel vaak misbruikt als middel om personeel vast te houden of simpelweg standaard opgenomen in arbeidscontracten. Een concurrentiebeding is echter bedoeld om (werkelijke) bedrijfsbelangen en het bedrijfsdebiet te beschermen. Veel werkgevers nemen echter een concurrentiebeding standaard in een arbeidsovereenkomst op. Vaak zonder dat hiervoor werkelijk een belang bestaat.

    Meerdere punten gewijzigd

    In het aangepaste wetsvoorstel voor de modernisering van het concurrentiebeding zijn op meerdere punten wijzigingen aangebracht ten opzichte van het aanvankelijke voorstel. Ik zet ze hieronder op een rij.

    1. Zo hoeft de duur van een concurrentiebeding niet langer in hele maanden te worden vastgesteld, al blijft de verplichte vergoeding wel gebaseerd op hele maanden.
    2. Ook vervalt voor arbeidsovereenkomsten voor onbepaalde tijd de eis dat een werkgever een zwaarwegend bedrijfs- of dienstbelang moet aantonen en motiveren. Deze motiveringsplicht blijft alleen gelden bij tijdelijke contracten.
    3. Daarnaast wordt nauwkeuriger vastgelegd in welke situaties werknemers moeten worden geïnformeerd over het al dan niet handhaven van een concurrentiebeding.
    4. Wanneer meerdere beperkende bedingen, denk aan de combinatie van een concurrentiebeding en een relatiebeding, van toepassing zijn, is slechts één vergoeding verschuldigd, namelijk de hoogste.
    5. Verder keert de eerder voorgestelde inkomensgrens van anderhalf keer modaal niet terug in het wetsvoorstel, waardoor een concurrentiebeding ook voor lagere inkomens mogelijk blijft.
    6. Nieuw is bovendien dat werkgevers wettelijke rente verschuldigd zijn als de vergoeding te laat wordt betaald.
    7. Tot slot zijn de overgangsregels aangepast.

    Modernisering noodzakelijk

    Modernisering van het concurrentiebeding is nodig om oneigenlijk gebruik van concurrentiebedingen tegen te gaan, want dat schaadt zowel werknemers als de arbeidsmarkt. Hopelijk beoordeelt de Raad van State het voorstel snel en gedegen.

    advocaat

    Pascal Besselink

    Ik houd mij vanaf 1997 bezig met het arbeidsrecht. Als advocaat sta ik zowel werkgevers als werknemers bij. In 2010 rondde ik cum laude de postdoctorale Specialisatie Opleiding Grotius Arbeidsrecht af en in 2011 de Leergang P...

    Meer artikelen van Pascal Besselink

    Ook interessant voor je

    Hybride werken steeds vaker prominente rol aan overlegtafels
    17 aug 20263 min leestijd

    Hybride werken steeds vaker prominente rol aan overlegtafels

    Steeds meer werkgevers proberen hybride werken strakker te regelen. De discussie over thuiswerken speelt inmiddels een prominente rol aan overlegtafels. Zo wil ABN AMRO vastleggen bij cao dat werknemers minimaal de helft van hun werktijd op kantoor werken.

    
 Werkgevers niet altijd goed op de hoogte: wettelijke vakantiedagen vervallen niet automatisch
    16 jul 20263 min leestijd

    Werkgevers niet altijd goed op de hoogte: wettelijke vakantiedagen vervallen niet automatisch

    Misverstand onder werkgevers: wettelijke vakantiedagen vervallen niet automatisch.

    Bouwt een werknemer in een slapend dienstverband toch vakantiedagen op? Dit moet je als werkgever weten
    13 jul 20263 min leestijd

    Bouwt een werknemer in een slapend dienstverband toch vakantiedagen op? Dit moet je als werkgever weten

    Heb je een werknemer die na twee jaar ziekte nog in dienst is, maar feitelijk niet meer werkt? Dan is het belangrijk om alert te zijn op de financiële gevolgen van een zogenoemd 'slapend dienstverband'.

    Item 1 - 3 uit 3